آموزش گیتار

چگونه گیتار زدن را شروع کنیم: ۱۰ سوال مبتدی متداول


درد انگشتان؟ گیتار آکوستیک یا الکتریک؟ جواب سوالهاتون رو همین الان دریافت کنید.


از مایک دافی

آیا علاقه‌مندید که نواختن گیتار رو یاد بگیرید؟ اگر در حال مطالعه این مطلب هستید، شما قدم اول رو در تجربه‌ی موسیقیتون برداشته‌اید. ممکن است یادگیری گیتار پیچیده به نظر بیاید، به عنوان یک مبتدی طبیعی است که سوالات و نگرانی‌های زیادی داشته باشید، اما ما اینجا هستیم تا به شما برای برداشتن قدم صحیح اول کمک کنیم.

در زیر تعدادی از سوالات متداول که در یادگیری گیتار پرسیده می‌شوند آورده شده است.

سوال اول

ابتدا: آیا برای یادگیری سن زیادی دارم؟

نه! صریح بگویم: هیچوقت دیر نشده است. این یک نگرانی جامع بین نوازنده‎های تازه کار است، و فرقی نمیکند که نوجوان باشند یا ۵۰ ساله. برای یادگیری یک مهارت جدید هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. مهم نیست که کی شروع میکنید، نواختن یک ساز، از هرنوعی که باشد روحیه‌ دهنده است و تجربه‌ای است که بسیار باعث انضباط نفس،خلاقیت،هماهنگی و اعتماد به نفس می‌شود. شاید درست باشد که نوازنده‌های جوان تر مطالب را سریعتر می‌آموزند. اما، افراد بالغ با پشتکار بیشتری تمرین می‌کنند، چون که آنها اغلب انگیزه و دقتی دارند که جوانترها فاقد آنها هستند. پس این شک را از لیستتان خط بزنید.

سوال دوم

خب، من آماده‌ی نواختن هستم. قدم اول چیست؟

اول نیاز دارید که مشخص کنید چه نوع دستورالعمل هایی مناسب سبک یادگیری شما هستند.

آیا دنبال فردی هستید که به صورت جلسات خصوصی آموزش بدهد یا که میخواهید به صورت انفرادی با آموزش آنلاین یادبگیرید؟

فندر پلی(Fender Play) یک استراتژی ساده ی منحصر به فرد را پیشنهاد میکند که انگیزه ی مبتدی ها را حفظ میکند و آنها را مشتاق نگه میدارد و با نکات و فن هایی تکمیل میگردد، مباحث آموزشی و توصیه های خرید وسایل همگی توسط استادهایی با سطح جهانی انجام میشوند.

زمانی که به طور مستقل یاد میگیرید یا با مدرس خصوصی و یا در قالب گروهی، همواره گزینه های زیادی وجود دارند. یافتن دستور العمل مناسب برای داشتن یک عادت یادگیری بلند مدت، قدم اول و مهمی است.

سوال سوم

آیا باید با یک گیتار الکتریک یاد بگیرم؟

این ها همه بستگی به علاقه شخصی و نوع موسیقی است که میخواهید یاد بگیرید. گیتار الکتریک و گیتار آکوستیک هر کدام مزایایی دارند. گیتارهای الکتریک تارهای ظریف تری دارند و برای مبتدیان گزینه‌ی مناسبی هستند چرا که به نیروی دست کمتری نیاز دارند. نوازنده‌هایی که دست‌های کوچکتری دارند ممکن است که الکتریک را ترجیح بدهند، چرا که نازکی بالای گیتار به آنها اجازه میدهد که راحت‌تر گیتار را در دست بگیرند.

سوال چهارم

چه نوع تارهایی نیاز دارم؟

شما باید با تارهای سبکتر شروع کنید. تارهای سبکتر و نازکتر خستگی کمتری ایجاد می‌کنند، و به این دلیل استفاده از آنها برای مبتدیان راحت‌تر است. ما استفاده از تارهایی با ابعاد ۰۰٫۹ اینچ در ۰٫۴۶ ( که با نام ۹ یا ۱۰  شناخته می‌شوند) را برای گیتار الکتریک پیشنهاد میکنیم.

اگر با گیتار آکوستیک یاد میگیرید به دنبال ابعاد ۰٫۱۱ اینچ در ۰٫۰۵۲ اینچ باشید(یازده).

جنس های مختلف تارمزایای خاصی دارند، که شامل تن صدای تولیدی می‌شود. اینجا راهنمایی برای خرید تارهای گیتار آورده شده:


تارهای گیتار الکتریک

تارهای نیکلی: واضح و شفاف، انتخابی کارآمد برای نوازنده‌های راک و بلوز و جاز.

تارهای استیل ضد زنگ: درخشان و مقاوم در برابر فرسایش، مناسب برای راک و متال.

تارهای گیتار آکوستیک:

برنز ۲۰/۸۰: درخشان و متالیک تر

فسفر برنز: تیره، گرم و راحت، گزینه ای مناسب برای نوازنده ها.

سوال پنجم

آیا ابزارهای دیگری هم برای شروع لازم دارم؟

بله. ابزار مناسب برای رشد تکنیک و تن شما بسیار تاثیرگذارند. موقعی که به عنوان نوازنده رشد می‌کنید، میتوانید اطراف خود را با لوازم مختلف که روی تن تاثیرگذارند پر کنید، پدال ها، اسلایدها و… .اما برای الان، اینها بسیار ضروری هستند:

مضراب

هیچ چیزی مانند حجم و تعداد مضراب‌های مختلف از لحاظ شکل و اندازه و ضخامت و جنس که در فروشگاهها عرضه می‌شوند گیج کننده نیست. وقتی با گیتار خود بیشتر و بیشترانس میگیرید، به دنبال امتحان مضراب‌های مختلف برای نواختن بهتر سبک خود خواهید بود. اما در کل، مضراب های پلاستیکی به خاطر انعطاف و خوش دست بودن پر طرفدار هستند. ما پیشنهاد می‌کنیم که برای شروع با سایز و شکل استانداردی کار کنید، مانند مضراب سلولوییدی فندر، نیازی به ذکر کردن نیست که مضراب سلولوییدی کلاسیک در بین بسیاری از نوازندگان به عنوان استاندارد شناخته شده است.

بند

بند برای ثبات سازضروری است، خصوصا موقعی که میخواهید ایستاده بنوازید. و باز تنوع محصولاتی که با آن مواجه خواهید شد وسیع است و جنس و طراحی که انتخاب می‌کنید به اختیار خودتان است. هرچند که برای شروع باید راحتی اولویت انتخاب شما باشد. انتخاب بندی که حداقل ۲ اینچ پهنا داشته باشد و دارای پد باشد که از درد شانه و گردن پیشگیری می‌کند.

کابل

کابل میتواند به سرعت تن شما را خراب یا درست کند، پس کابل ابزاری که کوتاه تر از ۱۸٫۶ فوت باشد و از دو طرف تقویت شده و محکم باشد باعث کم شدن نویز و بهبود سیگنال می‌شود.

تیونر

 

شما با یک تیونرالکتریک، بسیار سریع تر و دقیق تر میتوانید گیتار خود را تیونینگ(کوک) کنید. تیونر کروماتیک را امتحان کنید، که به شما اجازه میدهد که با هر کلیدی تیونینگ را انجام دهید. تیونر‌های وصل شونده که به صفحه سایز متصل می‌شوند و از طریق لرزش تارها تیونینگ می‌کنند، برای مبتدیان بسیار مناسب‌اند، چرا که قابل حمل و مشاهده و بسیار ساده هستند. و برنامه‌ی تیونینگ فندر هم وسیله‌ی فوق العاده‌ای است و تیونینگ‌های متفاوتی را روی گوشی شما ارایه می‌کند.

سوال ششم

گیتار چگونه کوک میشود؟

گیتار از طرق مختلفی کوک می‌شود و بستگی به سبک موسیقی دارد که نواخته می‌شود، اما برای مبتدیان، ما بر روی تیونینگ استاندارد و پایه تمرکز می‌کنیم. اگر از تیونری با نمایشگر LED استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که سوزن در وسط است. اگر صدا یکنواخت یا تیز است دستگاه‌های تیونینگ خود را بر طبق همان تنظیم کنید. موقعی که در مورد گیتار صحبت می‌کنیم، هر تار شماره‌گذاری می‌شود. تار اول سبکترین تار وسیله است، تاری که به سطح زمین نزدیکتر است، در حالی که تار ششم سنگین‌ترین است. با شروع از تار ششم و ادامه به سمت بالا، کلیدهای هر تار به این شرح است: E-A-D-G-B-E

سوال هفتم

تفاوت بین آکوردهای باره و باز چیست؟

هنگام تمرین این دو اصطلاح را زیاد خواهید شنید. آکورد‌های باره با استفاده از انگشت سبابه برای مرتعش کردن هر ۶ تار هنگام نواختن. آکوردهای مختلف با استفاده از شکل الگوهای مختلف سه انگشت دیگر در هنگام پایین نگه داشتن ۶ تار دیگر ایجاد می‌شوند.

چون که آکورد باره با هر کلیدی قابل اجراست، شما می‌توانید کلیدهارا به سرعت و به سادگی با بالا و پایین کردن دست خود روی  دسته تغییر دهید. نوازندگان تازه کار ممکن است نواختن آکوردهای باره را سخت بیابند، چرا که نیازمند نیرو و کشش بیشترند.آکوردهای باز، همانطور که از اسمش پیداست، نیازی نیست همه‌ی تارها نواخته شوند، و موقع نواختن آزاد گذاشته می‌شوند. زمانی که به عنوان نوازنده ارتقا پیدا می‌کنید و یا مهارت‌های نت نویسی را تقویت می‌کنید، ممکن است یکی را بر دیگری به خاطر صدا ترجیح دهید. اما با تکمیل نوازندگی خود با هر دو نوع آکورد، خصوصا با گیتارهای مختلف، شما قادر خواهید بود تن های کاملتر و چند بعدی‌تری را تولید کنید.

سوال هشتم

آیا انگشتانم درد می‌گیرند؟

بله، اما دلسرد نشوید. به عنوان یک مبتدی، نهایتا قدرت عضله‌ی دستی که با آن گیتار میزنید تقویت خواهد شد و روی دستتان پوسته‌ی سختی خواهید داشت. و بله، درد ناخوشایند و ناراحتی جدا نشدنی است. این دردها کوتاه مدت‌اند، خصوصا اگر به طور مرتب تمرین کنید درد کمتر خواهد شد.

چند راه حرفه‎ای برای گذار از درد وجود دارد. دوباره، تارهای سبکتر کمک کننده هستند، کم ارتفاع کردن تارها(فاصله ی بین بورد انگشتان و تارها) یک تنظیم ساده توسط یک فرد حرفه‌ای نیرویی را که برای نواختن لازم دارید کاهش خواهد داد.

سوال نهم

چگونه بازده تمرین های خودم رو افزایش بدم؟

هرچه بیشتر با ساز خود تمرین کنید، بیشتر کار با آن را یاد می‌گیرید. تمرین گیتار با برنامه برای تقویت مهارت خود ضروری است، حتی برای افرادی که استعداد خوبی هم دارند. هرچند چیزی که مهمتر است، تمرین مناسب است. چک کردن تکنیک‌ها از یادگیری عادت های غلط جلوگیری می‌کند که گاهی سالها طول میکشد تا اصلاح شوند.

حرکت خوب، جای مناسب دست و جلوگیری از کشیدگی همیشه باید لحاظ شوند. هرچند که احساس ناراحتی در ماههای اولیه طبیعی است، در مورد کشیدگی و خمیدگی غیر طبیعی در انگشتان و مچ مواظب باشید.

استراحت کردن را به خاطر داشته باشید. نوازندگی خوب گیتار لزوما از ساعتهای طولانی تمرین مشقت بار حاصل نمی‌شود. کیفیت به اندازه‌ی کمیت مهم است. یک تنفس در هر ۲۰ دقیقه ذهن شما را شاداب و مشتاق نگه میدارد.

سوال دهم

شایع ترین اشتباه مبتدیان چیست؟

بسیاری از مبتدیان گمان می‌کنند که تکنیک و مهارت یک شبه حاصل خواهند شد. این اشتباه باعث دلسردی و گاهی کنار گذاشتن ساز و نوازندگی می‌شود. یادگیری موسیقی یک ماراتون است، نه یک دوی سرعت. این یک یادگیری و تجربه ی تدریجی است که نیازمند صبر، زمان و درک درست از مفاهیم است.کار کردن سریع با گام ها و ریز شدن در هر نوت این حرفه را جذاب نمی‌کند. بگذارید احساس شما را هدایت کند. با سرعت خودتان پیش بروید. کنجکاوی خود را در این پروسه زنده نگه دارید. و فارغ از این مطالب، تفریح داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *