تأثیرات موسیقی در کودکان

آیا نواختن موسیقی توانایی درک احساسات را در کودکان افزایش می‌دهد؟پاسخ این مطالعه‌ی جدید مثبت است، حداقل در مورد نواختن به صورت گروهی


توسط : گروه پادمِید

موسیقی می‌تواند باعث دلتنگی، غم زدگی، یا پرانرژی بودن ما بشود. می‌تواند حس رقص در ما ایجاد کند. و این مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند باعث ایجاد حس همدلی بین افراد شود، خصوصا هنگامی که به صورت گروهی باشد.

این مطالعه اخیرا در روانشناسی موسیقی(Psychology of Music) چاپ شده است، و بیان می‌کند که تعامل با افراد از طریق موسیقی مارا از لحاظ احساسی دارای درک بیشتر می‌کند، حتی فارغ از نوع موسیقی.

محققان در دانشگاه کمبریج انگلستان ۲۸ دختر و ۲۴ پسر را مورد مطالعه قرار دادند، و همه ی آنها بین ۸ تا ۱۱ سال داشتند و از ۴ مدرسه‌ی مختلف در انگلستان بودند و جایگاه اجتماعی-اقتصادی مشابهی داشتند.

تقریبا نیمی از این کودکان به یک برنامه ی موسیقی که محققان طراحی کرده بودند فرستاده شدند، برنامه‌ای که در آن کودکان یک بار در هفته و به مدت یکسال برای بازی کردن بازی‌هایی که تعامل و ارتباط و الگو برداری و “درک فکر دیگران” از طریق موسیقی را شامل می‌شدند همدیگر را میدیدند. برای مثال، در بازی “Mirror Match” کودکان میبایستی قطعه‌ای از موسیقی که توسط دانش آموز دیگر نواخته شده بود را تکرار کرده و یا با آن هماهنگ می‌شدند.

در بازی “Improvising Rhythm”(ریتم فی البداهه)، کودکان باید نواختن خود را هماهنگ می‌کردند حتی موقعی که ریتم به طور مستمر تغییر پیدا می‌کرد.

نیم دیگر از دانش آموزان در بازی‌های هفتگی که در آن ارتباط و الگو برداری مشمول شده بود اما بازی آنها بدون موسیقی بود، و از تکنیک هایی همچون بیان داستان و نمایش بهره گرفته می‌شد.

قبل و بعد از شرکت در این دو گروه، همه‌ی کودکان آزمون‌هایی را برای سنجش “توانایی اشتراک احساسات” و یا مهارت درک حالات احساسی دیگران همانند احساس خود، سپری کردند.

در یکی از این آزمون‌ها، کودکان یک فیلم کوتاه شامل یک شخص با یک احساس خاص تماشا کردند. بعد به هر کودک ۶ تصویر شامل ۶ احساس نشان داده می‌شد، و از آن ها خواسته میشد که مناسب ترین عکس برای احساسات بعد از فیلم خود را انتخاب کنند. کودکانی که تصویری را انتخاب می‌کردند که برای فیلم مناسب تر بود احساس درک بیشتری داشتند.

همچنین کودکان باید موافقت یا عدم موافقت خود را با ۲۲ جمله‌ای که به منظور سنجش درک احساسات طراحی شده بودند را بیان می‌کردند، برای مثال ” من دوست دارم که کادو باز کردن افراد را ببینم حتی اگر خود کادویی نداشته باشم”

نتایج نشان می‌دهند که بعد از اتمام دوران یکساله‌ی مدرسه، توانایی درک احساسات به طور چشمگیری در کودکان گروه موسیقی رشد کرده بود اما در مورد گروه بدون موسیقی این رشد دیده نمی‌شد.

تالچن رابینورث، دانشجوی مقطع دکتری در مرکز موسیقی و علم در دانشگاه کمبریج و طراح اصلی این تحقیق میگوید: این یافته برای محققان شگفت آور بود.

او می‌گوید: “ما انتظار داشتیم که کودکان شرکت کننده در بازی های بدون موسیقی هم در زمینه ی درک احساسات رشد داشته باشند.”

افزایش درک احساسات در میان کودکان نشان می‌دهد که تعامل از طریق موسیقی احتمالا منجر به افزایش توانایی به اشتراک گذاری حالات روحی می‌شود.

هنوز رابینورث و همکارانش تصمیم ندارند که یک رابطه ی کلی صریح از این تحقیق استنباط کنند، چرا که جامعه‌ی آماری تحقیق کوچک بوده است. در نشریه‌ی روانشناسی موسیقی، نوشته‌اند که هنوز تحقیقات بیشتر و بزرگتری برای پررنگ تر کردن رابطه ی بین موسیقی و ادراک احساسات نیاز است، وهمچنین تحقیق درباره‌ی اینکه تا چه حد اثرات احساسی تمرین‌های گروهی موسیقی با دوام است.

آن ها استدلال می‌کنند که این تحقیق بسیار دارای اهمیت است، چرا که مطالعات پیشین  نشان داده‌اند که توانایی درک احساسات برای رفتار مثبت و سازنده ضروری هستند، و همچنین برای کمک به افراد برای ایستادن در مقابل تهدیدها.

رابینورث میگوید: “بنابراین، اگر برای آموزش درک احساسات دیگران از طریق موسیقی که همراه با لذت است و روش خوشایندی است راهی وجود دارد، مهم است که به آن توجه کنیم و بدانیم که چگونه باید آن را انجام دهیم.”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *