موسیقی چیست ؟

مقاله صوتی : موسیقی چیست؟


مدت زمان مطالعه این مقاله : ۲ دقیقه ۲۰ ثانیه


آهنگ مورد علاقه ای دارید؟ آیا تا به حال، سازی زده اید؟ در این مطلب، بررسی می کنیم که موسیقی چیست؟ و برخی اصطلاحات و ویژگی های مهم پیرامون آن را می آموزیم.

موسیقی چیست؟

موسیقی صداها همه جا در اطراف ما حضور دارند، از صدای آواز پرندگان گرفته تا صدای برخورد امواج به ساحل و صدای بوق خودروهای در حال رفت و آمد. اما گاهی، صداها به طور هدفمند و برای ایجاد جو و یا بیان اندیشه ها و احساسات کنار یکدیگر قرارداده میشوند. اینگونه صداهای سازماندهی شده موسیقی نام دارند.

موسیقی مجموعه ای از صدا یا صداهای هماهنگ است. ساخت موسیقی فرآیند نظم بخشیدن به صداها و تن صداها است، که غالبا با ترکیب آنها یک اثر متحد ایجاد میشود. افرادی که موسیقی میسازند به طور خلاقانه صداها را برای نتیجه ی مطلوب سازمان میدهند، مانند سمفونی بتهوون یا یکی از آهنگ های جز(Jazz) دوک الینگتون. موسیقی از صداها، لرزش ها و لحظات بی صدا تشکیل شده، و لزوما همیشه دلنشین و زیبا نیست. موسیقی میتواند به منظور انتقال تجربیات، احساسات و محیط پیرامون مورد استفاده قرار بگیرد.

تقریبا همه ی تمدن های انسانی سنت ساخت موسیقی را دارند. نمونه هایی از ابزارهای مبتدی از فلوت ها و درام ها یافت شده اند که متعلق به هزاران سال پیش هستند. مصریان باستان موسیقی را در مراسم مذهبی استفاده میکردند. بسیاری از دیگر فرهنگ های آفریقایی رسم استفاده از درام در آیین هایشان را دارند. امروزه، نوازنده های راک وپاپ به نقاط مختلف دنیا سفر و اجرا میکنند، و آهنگ هایی را میخوانند که موجب مشهور شدنشان شده است، همه ی اینها مثال هایی از موسیقی هستند.

ویژگی ها و انواع موسیقی


موسیقی ویژگی های خاصی را به اشتراک میگذارد؛ بیشتر این ویژگی ها شامل مواردی مانند ملودی، هارمونی و ریتم است. موسیقی غالبا حاصل کار گروهی است و در اجرا شامل بیش از یک نفر می باشد. موسیقی عموما شامل ضرب، ولوم و انرژی در یک قطعه است. بهترین روش برای روشن شدن مطلب این است که آهنگ مورد علاقه تان را در نظر بگیرید؛ آیا با صدای لطیف، آهسته یا ریتم آرام شروع می شود و پایانی پر شور دارد؟

موسیقی از ترکیب بی نهایتی از ابزار آلات موسیقی و صدا ها و آوا ها به وجود می آید و اغلب توسط گروه ها و دست ی افراد ساخته می شود. برای مثال، ارکسترا گروهی از نوازندگان ابزارآلات موسیقی است که شامل طیف بزرگی از تارها و سازهای بادی و سازهای بادی-چوبی و سازهای ضربی است. همچنین موسیقی Instrumental (وابسته به ابزارآلات موسیقی) شامل گروه های کوچک پنج نفره ی سازهای بادی، گروه های سه نفره ی شامل پیانو و بیس و درام ها، یا گروه های آلات ضربی که شامل طیفی از درام ها و ناقوس ها و ساز رتل است؛ میشود.

اصطلاحات مربوط به موسیقی

برای درک بهتر اینکه موسیقی چگونه ساخته می شود، برخی از اصطلاحات مهم در رابطه با موسیقی را به بحث می گذاریم.

اگر میتوانید لحن (tune) آهنگ مورد علاقه ای را بخوانید، شما ملودی را تجربه کرده اید. ملودی سلسله ای از فرکانس های هماهنگ است که خط اصلی لحن را تشکیل می دهند. میتوان آن را صدای اصلی یک کار موسیقی دانست. وقتی از (صدا) صحبت می کنیم، میتواند صدای انسان یا یک ابزار موسیقی باشد.

وقتی کاری را می شنوید، ملودی کانون توجه است. اما گاهی صداهای دیگر (انسان یا ابزار موسیقی) به ملودی کمک می کنند و موسیقی را پیچیده تر می کنند.

هارمونی به خط های چندگانه ی نوت های موسیقی اطلاق می شود که تابعی از ملودی هستند و آن را تکمیل می کنند.

شما می توانید هارمونی را بشنوید اما مانند ملودی برجسته نیست. هارمونی غالبا توسط سلسله ای از چند آهنگ همزمان تشکیل

می شود، سه نت یا بیشتر به طور همزمان اجرا می شوند.

جز مهم دیگر موسیقی ریتم است، الگوهای تکرار شده ی حرکت در صدا. ریتم جایگاه صدا در زمان است. ریتم شامل واحدهای مشخص صدا می باشد که به صورت بیت مرتب می شوند. همچنین نکته ی مهم درباره ی ریتم، ضرب(سرعت) است، سرعتی که بیت ها در آن اجرا می شوند.

همچنین موسیقی دارای اصطلاحات زیادی است که چگونگی اجرا یا خوانده شدن را تعیین می کنند. که شامل آلگرو، به معنای سریع و پرنشاط است، و لارگو که به معنای آهسته است. اصطلاحات دیگر بلندی، نرمی، برجستگی یا آرامی را تعریف می کنند، و یا حتی درباره ی چگونگی تاکید بر روی نت های خاصی راه گشا هستند.

همه ی این موارد به خلق نتیجه ی نهایی مورد نظر کمک می کنند.

امتیازدهی: 4.0/5. (4 رای)
منتظر بمانید ...
3 پاسخ

تعقیب

 1. […] در ما ایجاد کند. و این مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند باعث ایجاد حس همدلی بین افراد شود، خصوصا […]

  امتیازدهی: 1.0/5. (1 رای)
  منتظر بمانید ...
 2. […] در حال مطالعه این مطلب هستید، شما قدم اول رو در تجربه ی موسیقیتون برداشته اید. ممکن است یادگیری گیتار پیچیده به نظر […]

  امتیازدهی: 1.0/5. (1 رای)
  منتظر بمانید ...
 3. […] می رفت ؟ یا شاید هم کلاسی های دانشکده که در کلاس آموزش موسیقی با جدیت تلاش می کردند نت بنویسند یا ساز بنوازند ؟ اگر […]

  امتیازدهی: 5.0/5. (1 رای)
  منتظر بمانید ...

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *